12 października 2018 - 02:00

Ochrona wynajmowanego mieszkania

Wynajęcie mieszkania możemy rozumieć dwojako – albo jako oddanie go najemcy w odpłatne użytkowanie albo wynajęcie nieruchomości od właściciela i jego użytkowanie jako lokator. Wyłaniają się zatem dwie grupy podmiotów które dążą do realizacji swoich celów i ochrony interesów czy mienia.

Z PERSPEKTYWY WŁAŚCICIELA

Wyobraźmy sobie że w mieszkaniu wybucha pożar lub dochodzi do zalania spowodowanego przez osobę najmującą lokal. Wydarzenia takie dotykają przede wszystkim właściciela mieszkania. Podstawową ochroną m.in. w takich sytuacjach jest ubezpieczenie przez właściciela murów i wyposażenia które do niego należy. Powinien również zdecydować się na opcję OC w życiu prywatnym. Fakt że mieszkanie oddane jest w użytkowanie lokatorowi nie wyłącza przecież odpowiedzialności np. za zalanie sąsiadów z przyczyn za które odpowiada właściciel - wężyk od pralki jest w złym stanie pęka i następuje wyciek wody.

Warto jednak pamiętać że polisa ubezpieczeniowa nie jest funduszem remontowym po lokatorach. Zgłoszenia pobrudzonej kanapy plam na ścianach czy parkietu porysowanego od szpilek lokatorki to nie zdarzenia ubezpieczeniowe tylko naturalne zużycie domu lub lokalu użytkowanego przez lokatorów. Pomocna może się w takich wypadkach okazać kaucja która zwykle zabezpiecza przed zniszczeniami dokonanymi przez lokatorów.

W umowach najmu coraz częściej spotyka się zobowiązanie najemców lokalu do wykupienia przez nich swojego własnego ubezpieczenia na rzeczy które do lokalu wnoszą a także polisy zabezpieczającej ich odpowiedzialność cywilną związaną z użytkowaniem danego mieszkania czy domu. Właściciele którzy jeszcze nie wynajęli mieszkania lub będą ponownie wynajmowali lokal powinni zadbać o tę ważną kwestię chociaż skłonienie lokatorów do tego zobowiązania nie należy do prostych zadań. Kiedy z winy lokatorów dojdzie do zalania sąsiadów zazwyczaj kierują oni swoje roszczenia do właściciela lokalu mimo że zgodnie z Kodeksem cywilnym każdy odpowiada za swoje czyny. Jeśli wówczas nie pokryjemy ich roszczeń spowodowanych np. tym że nasi lokatorzy zapomnieli zakręcić wody w wannie możemy się narazić na nadszarpnięcie sąsiedzkich stosunków.

W Generali poszliśmy na rękę właścicielom domów lub mieszkań oddanych pod wynajem. To z ich polisy mieszkaniowej z wykupioną opcją OC w życiu prywatnym pokryjemy szkody wyrządzone przez ich najemców o ile są związane z użytkowaniem lokalu w którym zamieszkali – mówi Arkadiusz Wiśniewski członek zarządu Generali TU SA.

PRZEZ SOCZEWKĘ NAJEMCY

Jeżeli natomiast wynajmujemy od kogoś mieszkanie warto zatroszczyć się o ochronę cennych przedmiotów które zabieramy ze sobą wraz z przeprowadzką i zdecydować się na ubezpieczenie swoich ruchomości domowych. Odwołując się do opisanej już sytuacji w której w mieszkaniu dochodzi do pożaru ruchomości domowe najemcy (tv laptop ubrania gotówka) zniszczone w wyniku takiego zdarzenia nie są bowiem objęte polisą właściciela.

Podobnie jest z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym.

Nawet jeśli właściciel mieszkania czy domu wykupił polisę w Generali i pokryje ona szkody wyrządzone przez lokatora a związane z użytkowaniem wynajmowanego lokalu to nie zabezpieczy pozostałych sfer życia prywatnego najemcy. Dlatego też warto pomyśleć o własnej polisie. Decydując się na takie ubezpieczenie należy sprawdzić czy OC zabezpieczy przed szkodami wyrządzonymi w mieniu właściciela. Fachowo nazywa się to OC najemcy – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski.

W Generali standardowe OC w życiu prywatnym zawiera tę opcję. Gdy najemca spiesząc się na zajęcia na uczelnię lub do pracy pozostawi włączone żelazko na desce do prasowania w wyniku czego wybuchnie pożar i mieszkanie spłonie polisa właściciela pokryje co prawda szkodę z pożaru ale regres skierowany przez ubezpieczyciela do sprawcy pożaru – w tym przypadku lokatora – może go nawet zrujnować. Własna polisa może zabezpieczyć przed takim biegiem wydarzeń.

Temat polis mieszkaniowych w kontekście wynajmu mieszkania musi być jednak traktowany przede wszystkim jako zabezpieczenie się przed zdarzeniami ubezpieczeniowymi – nagłymi i nieprzewidywalnymi. Nie jest i nigdy nie będzie funduszem remontowym pokrywającym standardowe zużycie wynikające z wynajmowania nieruchomości. Warto o tym pamiętać kupując polisę.


KONTAKT DLA MEDIÓW

Justyna Szafraniec

Justyna Szafraniec

Rzecznik prasowy

Grupa Generali

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z Polityką prywatności, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych.